Producenci smartfonów coraz częściej w swoich konstrukcjach stosują niewymienne baterie, których nawet w serwisie nikt nie jest w stanie bezpiecznie wymienić. W związku z tym warto poznać kilka sposobów, na przedłużenie czasu pracy na baterii i co za tym idzie zmniejszenie ilości cykli ładowania, co także pozytywnie przełoży się na żywotność baterii.

1. Modyfikacja podświetlenia ekranu i zmiana rozdzielczości

Ekran to największy konsument prądu w smartfonie, na podświetleniu 100% smartfony z pojemnymi bateriami mogą wytrzymać najwyżej 9-10 godzin, a średnia wśród topowych smartfonów rzadko kiedy przekracza 7 godzin. Jest to niewiele, szczególnie gdy smartfona używamy do rozrywki czy do kręcenia filmów video, które jak wiemy są jednym z najbardziej prądożernych zadań.

Aby zmniejszyć konsumpcję baterii warto w pierwszej kolejności wyłączyć automatyczne dostosowanie jasności do warunków oświetleniowych. Po drugie, należy zmniejszyć podświetlenie, powiedzmy do 50%, a jeśli warunki oświetleniowe na to pozwalają nawet do 20-30%, dzięki zmniejszeniu jasności będziemy mogli optymalnie korzystać ze smartfona, przedłużając czas pracy. Kolejnym elementem na który trzeba zwrócić uwagę jest rozdzielczość. Wiele współczesnych smartfonów w celu oszczędzania energii umożliwia przejście na niższą rozdzielczość np. z FHD lub QHD na odpowiednio HD+ lub FHD. Ekran wprawdzie będzie wyświetlał elementy o mniejszej szczegółowości, ale to dla naszej baterii będzie duża ulga i zysk dla nas – w czasie pracy na jednym ładowaniu.

2. Przejście na tryb oszczędzania energii

Producenci smartfonów w oprogramowaniu, które dostarczają (nakładkach) zazwyczaj oferują dodatkowe funkcje pozwalające na przełączenie telefonu w stan niskiego poboru energii. Taką sytuację mamy na przykład w telefonach Huawei, który oferuje tryb wydłużający czas pracy nawet o 150%.

Huawei Battery Optimizer
Huawei Battery Optimizer

W trybie oszczędzania energii wszelkie połączenia sieciowe i inne usługi pozwalające na bezprzewodową wymianę danych, czy ustalanie lokalizacji, jak również synchronizowanie danych zostają wyłączone. Telefon praktycznie jest odcięty od świata zewnętrznego, ma dostęp tylko do podstawowych funkcji odbierania rozmów, MMS-ów, SMS-ów. Tego trybu warto używać, gdy połączenie z Internetem nie jest nam potrzebne. Jeśli nie potrzebujemy być online 100% czasu, to koniecznie tryb oszczędzania jest dla nas.

3. Wyciszenie powiadomień i dzwonka

Kolejny bardzo prosty sposób na oszczędzanie baterii. Wszelkie powiadomienia czy to w aplikacjach Facebook, Messenger, Instagram czy innych generują wibracje i/lub dźwięki, co konsumuje baterię. Podobnie jest z dzwonkiem połączeń przychodzących czy wiadomości MMS/SMS. Jeśli nie czekamy na ważną wiadomość czy telefon, możemy przełączyć telefon w tryb wyciszenia.

4.  Tryb samolotowy

Tryb samolotowy przydaje się, kiedy chcemy całkowicie odciąć sieci komórkowe. Telefon nawet gdy jest uśpiony, co jakiś czas komunikuje się ze stacją bazową, aby odświeżyć informacje dostępne dla użytkownika, zwykle ów informacje są w postaci kreseczek, ale jak zerkniemy w szczegóły siły sygnału, znajdziemy tam też opcje szczegółowe, które zmieniają się co określony czas – to właśnie dzięki automatycznemu aktualizowaniu informacji. W zależności od częstotliwości odświeżania (czasu odświeżania informacji), cała procedura aktualizacji w ciągu nocy może skonsumować nawet 2-3% baterii. Jeśli nie zależy nam na połączeniach przychodzących, wiemy że i tak nikt z nami nie będzie się próbował skontaktować, można włączyć tryb samolotowy, który pozwoli oszczędzić cenne procenty baterii.

5. Optymalizacja aplikacji działających w tle

Jeden z tych sposobów, który można łatwo zrealizować. Na start warto przeanalizować aplikacje rezydujące w autostarcie i wyłączyć automatyczne uruchamianie tych programów, których działanie w tle jest zupełnie zbędne. Takim programem mogą być na przykład aplikacje operatorów komórkowych, za sprawą których możemy doładować telefon czy zmienić ustawienia usług. Warto z autouruchamiania wyłączyć wszelkie aplikacje, z których korzysta się raz na jakiś czas.

Powyżej przedstawione metody stanowią tylko ułamek dostępnych, warto sprawdzić poradnik znajdujący się na blogu techformator.pl, w którym mamy szczegółowo opisane sposoby na oszczędzanie baterii. Od siebie mogę dodać, że podane wyżej sposoby działają nie tylko na systemie Android, ale praktycznie na każdym innym systemie mobilnym w tym iOS, choć jak wiadomo nazwy określonych funkcji będą różne między poszczególnymi systemami.

Pamiętajmy również, że sposób w jaki użytkujemy smartfon ma ogromny wpływ na to, jak szybko jest konsumowana bateria. Starajmy się używać smartfona w sposób ergonomiczny, rozważny i używajmy w danej chwili tylko tych funkcji, których naprawdę potrzebujemy.