Laptopy to urządzenia, które są bardzo chętnie wykorzystywane zarówno przez młodsze osoby, jak i wiekowych użytkowników. Każdy z nich używa urządzeń na swój sposób, ale czy robi to w sposób optymalny? Chyba nie każdy 🙂 W tym poradniku przedstawimy wskazówki, które pozwolą optymalnie korzystać z laptopa oraz zwiększyć jego żywotność oraz bezpieczeństwo.

Przegrzanie laptopa – zastosuj podkładkę lub stoliczek pod laptopa

Współczesne laptopy to już nie mizerne konstrukcje, które wykonywały obliczenia bardzo długo. Urządzenia potrafią wykonywać wiele operacji jednocześnie, niestety wszystko to powoduje, że przy intensywnym użytkowaniu laptop może nagrzewać się niemiłosiernie, co nie tylko zwiększa ryzyko uszkodzenia podzespołów, ale również skraca żywotność poszczególnych elementów np. elektroniki, czy baterii. Jeśli chcemy cieszyć się długo z laptopa, warto zaopatrzyć się w podstawkę chłodzącą, która zbije temperaturę o kilka stopni. Dobrze jest wybrać podstawkę aktywną, czyli taką z dostępnym wentylatorem, najlepiej z 2 odrębnymi jednostkami, o prędkości obrotowej wynoszącej co najmniej 2000 RPM. Słabsze wiatraczki niestety nie są w stanie skutecznie zbijać temperatury.

Wybierając idealną podkładkę pod laptop warto również zwrócić uwagę, czy będzie można manualnie sterować położeniem wiatraczków. Wiemy doskonale, że każdy laptop ma inaczej rozwiązane układy chłodzenia, dlatego aby odprowadzanie ciepła było optymalne, należy ręcznie ustawić wiatraczki w położeniu najlepiej zbijającym temperaturę. Dobrze jest zrobić testy i na ich podstawie wybrać optymalne ustawienia.

Kolejnym ważnym punktem jest sposób korzystania z laptopa. W zimie bardzo chętnie korzystamy z laptopów w łóżku, niestety zasłonięte otwory wentylacyjne laptopa mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, a nawet uszkodzenia urządzenia. Pamiętajmy więc, żeby zapewnić urządzeniu odpowiednie chłodzenia. Wspomniana podstawka chodząca może zdać egzamin, pod warunkiem że będzie o odpowiedniej głębokości i wydajności chłodzącej. Dobrze jest kupić specjalny stoliczek na laptop, idealnie pasujący do łóżka lub na kolana, dzięki któremu skutecznie odseparujemy laptopa, od pierzynki, koca czy innych izolatorów, tym samym zbijając temperaturę wewnątrz urządzenia.

Plany zasilania – dostosuj moc, do tego co robisz

W każdym systemie operacyjnym Windows dostępne są tak zwane plany zasilania. Służą one dostosowaniu wydajności, do preferencji użytkownika. Standardowo w Windows 10 mamy 3 plany zasilania: Oszczędzanie energii, Zrównoważony, Tryb wydajności. Domyślnie aktywny jest tryb Zrównoważony, który dynamicznie dostosowuje wydajność do potrzeb użytkownika.

Plany zasilania w Windows 10
Wybierz lub dostosuj plan zasilania – Windows 10

Niestety w tym trybie laptop może nagrzewać się mocno, albowiem nie ma ograniczenia co do maksymalnego poziomu zarządzania energią procesora (jest ustawiona na 100%). Zmieniając to ustawienie ze 100% na 97% możesz ograniczyć nagrzewanie się laptopa nawet o 10 stopni. Oczywiście wszystko ma swój koszt, kosztem w tym przypadku będzie mniejsze taktowanie CPU, co przełoży się na nieco gorsze czasy wykonywania operacji.

Zaawansowane opcje zasilania
Opcje zasilania w Windows 10 – Ustawienia zaawansowane

Jeśli jednak piszesz teksty, czy aktualnie czytasz artykuły, przeglądasz strony, używasz czatu lub innych mniej wymagających funkcji, angażowanie procesora w 100% jest całkowicie zbędne. Spadku wydajności w tych czynnościach i tak nie doświadczysz, a dzięki ograniczeniu Maksymalnego stanu procesora do 97% możesz sporo ograniczyć nagrzewanie, jednocześnie zmniejszyć zużycie energii – gdy laptop jest na zasilaniu bateryjnym, co automatycznie przełoży się na dłuższy czas pracy na akumulatorze.

Uważaj na nieoryginalne zasilacze, baterie i Power Banki

Jednym z najpoważniejszych błędów jest stosowanie zasilaczy uniwersalnych. Wprawdzie producenci deklarują, że ich urządzenia są niezawodne i nie ma szans, by doprowadziły do spalenia laptopa, jednak jak pokazuje praktyka i wypowiedzi użytkowników ów zasilaczy na forach komputerowych, takie “doładowanie” baterii może być katastrofalne w skutkach. W najgorszym scenariuszu może dojść nawet do wybuchu, który będzie zagrażał życiu i zdrowiu osób przebywających w pobliżu laptopa (baterii). Jeśli laptop jest na gwarancji, a nie zabraliśmy ze sobą zasilacza, nie pożyczajmy uniwersalnego i nie ładujmy w ten sposób swojego laptopa.

Powyższa przestroga dotyczy również Power Banków, które coraz częściej znajdują zastosowanie również w przypadku normalnych laptopów (nie tylko typowych urządzeń mobilnych). Warto też uważać, gdy jako “zapas” masz nieoryginalną baterię do laptopa. Nie wszystkie Power Banki i zamienniki baterii są złe, ale trzeba się mocno pilnować i sprawdzać po tysiąckroć produkt, który chce się kupić i zastosować jako zamiennik.

Automatyczna jasność ekranu

Ostatnią w tym poradniku wskazówką będzie zmiana trybu, w jakim dokonywane jest automatyczne dostosowanie jasności ekranu, do warunków panujących w pomieszczeniu. Niestety jak pokazuje praktyka, tego typu funkcja udało sięmoże przynieść więcej szkody niż pożytku – oczywiście szkody dla naszych oczu. Dziwne to jest, że programiści we wszystkim chcą wyręczać naturę. Oko ludzkie samo potrafi doskonale dostosowywać się do panujących warunków. Przy automatycznym dopasowaniu, część osób może poczuć ból oczu, głowy, duże zmęczenie już po 30 minutowym siedzeniu przy ekranie. U nas zawsze funkcja automatycznego dostosowania jasności jest wyłączona.

Jeśli chcesz tę funkcję wyłączyć, warto dla każdego używanego przez Ciebie planu zasilania zmodyfikować Ustawienia jasności adaptacyjnej i zmienić jej wartość na Wyłączony. Aby tego dokonać przejdź kolejno do…

  • Opcje zasilania
  • Zmień ustawienia planu
  • Zmień zaawansowane ustawienia zasilania
    Ekran
  • Włącz funkcję jasności adaptacyjnej
  • Zasilanie bateryjne / Podłączony – Ustaw na Wyłącz.

Zmiany potwierdź klikając przycisk Zastosuj.

UWAGA! Ta funkcja może nie być dostępna dla wszystkich. W przypadku problemów z odszukaniem funkcji Włącz funkcję jasności adaptacyjnej należy całą operację przeprowadzić z poziomu wiersza poleceń, przy użyciu narzędzia powercfg. O tym napiszemy w jednym z kolejnych poradników, na który już dzisiaj zapraszamy!

W kolejnych poradnikach uchylimy również rąbka tajemnicy i podpowiemy, jak wdrożyć w życie kolejne metody, które sprawią, że praca na laptopie będzie ergonomiczna.

1 Comment

  • Besti
    Posted 2021-12-22 16:25 0Likes

    Najwazniejszy dobry fotel 🙂

Komentarze są wyłączone.