W przypadku pamięci RAM wszelkie dane zgromadzone w niej po zamknięciu systemu i wyłączeniu laptopa są tracone, jednak w komputerze funkcjonuje również drugi typ pamięci – jest to pamięć wirtualna, która w domyślnych ustawieniach systemowych nie jest czyszczona, a jak pokazuje praktyka, to jest spory błąd, który może kosztować nas sporo. Warto to zmienić! W tym poradniku pokażemy, w jaki sposób skutecznie czyścić plik wymiany przy zamykaniu systemu Windows.

Dlaczego warto wyczyścić plik wymiany

Użytkownicy bardzo często sądzą, że w komputerze do przechowywania danych tymczasowych pod aplikacje wykorzystywany jest wyłącznie RAM, niestety tak nie jest, pamięć wirtualna również jest angażowana w przechowywanie informacji, co gorsze te informacje są zapisywane w pliku na dysku twardym, do którego może mieć wgląd każdy, oczywiście z odpowiednią wiedzą i oprogramowaniem. Bywa, że do pliku wymiany dostają się poufne informacje, jak na przykład klucze szyfrujące czy też nawet hasła. Te dane mogą być dostępne nawet po wyłączeniu komputera! Dlatego jeśli dbamy o naszą prywatność i zależy nam na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa, warto aktywować funkcję automatycznego czyszczenia pliku wymiany.

Warto w tym miejscu dodać, że nie ma róży bez kolców. Włączenie tej funkcji spowoduje o wiele dłuższe zamykanie systemu Windows. W przypadku bardzo dużych plików wymiany (ich rozmiar uzależniony od ustawień użytkownika lub od ilości dostępnej pamięci operacyjnej) może to potrwać nawet kilkadziesiąt sekund! A w przypadku dysków starszej generacji nawet kilka minut. Stąd wielu użytkowników, nawet jeśli wie o tej funkcji, nie decyduje się na jej zastosowanie.

Automatyczne czyszczenie pliku wymiany – włączenie funkcji

WinBubble 2. Po pobraniu aplikacji i jej uruchomieniu przechodzimy do zakładki Optimize i odnajdujemy opcję “Do not Clear Pagefile at Shutdown”. Odznaczamy opcję i zapisujemy zmiany. Zmiany zostaną uwzględnione od kolejnego uruchomienia komputera.

WinBubble
Okno programu WinBubble

Odpowiednich modyfikacji pozwalających na automatyczne wyczyszczenie pliku wymiany podczas zamykania systemu operacyjnego możemy dokonać również poprzez edycję odpowiedniej wartości w rejestrze systemu Windows. Jednak ta opcja jest tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy posiadają większą wiedzę o systemach.

Aby dokonać modyfikacji poprzez rejestr Windows należy:

Uruchomić edytor rejestru, najprościej poprzez kombinację klawiszy WIN + R, a następnie wpisaniu polecenia regedit lub regedit.exe.

Edytor Rejestru Windows
Okno edytora rejestru w systemie Microsoft Windows 10

Następnie należy przejść do klucza:

TwojPC\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

W prawej części ekranu znajdziemy zmienną ClearPageFileAtShutdown, klikamy na niej dwukrotnie lewym przyciskiem myszy i w nowo otwartym okienku zmieniamy dane wartości z 0 na 1, zatwierdzamy zmianę klikając przycisk OK.

Po zrestartowaniu systemu wprowadzone zmiany zostaną uwzględnione.