Zgubiłeś instrukcję obsługi, którą otrzymałeś wraz ze swoim laptopem, a po czasie potrzebujesz przypomnieć sobie parametry komputera? Nie musisz szukać informacji na ten temat w sieci. Wszelkie dane sprzętu łatwo odczytasz z poziomu interfejsu użytkownika. Musisz bowiem wiedzieć, że platforma desktopowa ma zaimplementowaną funkcję, która pozwala sprawdzić, jakie podzespoły drzemią pod obudową. Jak skorzystać z tego narzędzia w systemie Windows 10? Poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję.

Po co w ogóle sprawdzać parametry laptopa? Przecież każdy doskonale wie, co kupił. Nie można przeczyć faktom, jednak po czasie może okazać się, że nie potrafimy sobie przypomnieć, ile GB pamięci RAM ma nasz sprzęt lub jaka jest pojemność dysku twardego. Teraz wyobraź sobie, że chcesz sprzedać laptop. Jako rzetelny sprzedający, jesteś zobowiązany podać szczegółowe parametry urządzenia. Oczywiście, możesz poszukać ich w sieci, jednak warto pamiętać, że wiele modeli laptopów ma przynajmniej kilka wersji. Masz 100-procentową pewność, że pobierzesz właściwą specyfikację?

Teraz odwróćmy monetę na drugą stronę – chcemy kupić używany laptop. Po pierwsze, nie możemy mieć pewności, że sprzedający celowo nie zawyżył w opisie parametrów. Po drugie, każdy z nas jest tylko człowiekiem, istotą z natury omylną. Sprzedawca też mógł pomyłkowo, bez żadnej złej intencji, wpisać niepoprawne dane. Na szczęście, wszystko można łatwo i szybko zweryfikować.

Windows 10 – jak sprawdzić parametry komputera?

Windows 10 to obecnie wiodąca platforma desktopowa. System sygnowany przez Microsoft udostępnia swoim użytkownikom wiele funkcjonalnych narzędzi. Jednym z nich jest możliwość sprawdzenia parametrów komputera. Można to zrobić na kilka sposobów.

Metoda nr 1 – na pasku Start odnajdź ikonę lupy (po lewej stronie, obok przycisku Windows) i w polu tekstowym wpisz polecenie Informacje o systemie. Zatwierdź klawiszem Enter, a po chwili wyświetli się okno z podstawowymi parametrami komputera.

Menu START - informacje o systemie Windows 10
Menu START – informacje o systemie Windows 10

Metoda nr 2 – przejdź do sekcji Ustawienia i odszukaj pozycję Ustawienia systemu => System. Tam będziesz mógł odczytać znacznie bardziej szczegółowe informacje, które zostały zgromadzone w zakładkach umieszczonych w menu po lewej stronie ekranu.

Metoda nr 3 – wywołaj Menadżera zadań, używając skrótu klawiszowego CTRL+SHIFT+ESC. Następnie, przejdź do zakładki Wydajność. Właśnie tam znajdziesz najbardziej szczegółowe informacje na temat wszystkich podzespołów, które pracują pod obudową laptopa. Wystarczy tylko odszukać konkretny element w lewej części ekranu i kliknąć, a na ekranie pojawią się wszystkie kluczowe dane.

Menedżer zadań - wydajność Windows
Menedżer zadań – wydajność Windows