W poprzednim poradniku zwracałem uwagę na kilka zagadnień, które mogą uchronić przed utratą smartfona, jednak jeśli już dojdzie do tego, należy szybko zareagować i podjąć dodatkowe czynności, w celu nie tylko odzyskania utraconego telefonu, ale również zabezpieczenia się przed dalszymi konsekwencjami.
Skradziono smartfon – co zrobić w pierwszej kolejności
Po stwierdzeniu kradzieży telefonu warto od razu przystąpić do działania. Jeżeli w telefonie przechowujesz hasła do kont bankowych, kart kredytowych, czy masz zainstalowaną aplikację bankową lub inne, w których zapamiętane są dane do płatności… i karty, musisz jak najszybciej zadzwonić na infolinię lub poprzez Internet zablokować możliwość korzystania z bankowości. Procedura postępowania w tej sytuacji, w dużym stopniu uzależniona jest od tego, co dokładnie znajdowało się na smartfonie, jakie dane mogły zostać wykradzione, dlatego jeśli nie używałeś telefonu do płatności mobilnych, czy też nie przechowujesz poufnych danych na urządzeniu nie panikuj!
Po kradzieży telefonu musisz również czym prędzej zmienić hasła dostępowe do usług, z których na co dzień korzystałeś na smartfonie. Zapewne będą to takie usługi jak Facebook, Instagram czy też skrzynka mailowa oraz konta Google. Ważne jest, abyś szybko zadziałał i zmienił wszystkie możliwe hasła – uwaga! nawet do usług/kont, które umożliwiają odzyskanie hasła, a które są zintegrowane z kontem głównym np. poczcie w smartfonie.
Na tym etapie warto również skontaktować się z operatorem i zablokować kartę SIM. Jest to o tyle istotne, że jeżeli posiadamy telefon na abonament lub mamy podpiętą kartę kredytową pod rozliczenia karty przedpłaconej, to zablokowanie karty SIM pozwoli uniknąć ewentualnych kosztów, które złodziej może wygenerować. W zależności od operatora, blokady będzie można dokonać poprzez infolinię, poprzez Internet lub w oddziale operatora. Wybierając się do oddziału, koniecznie miej przy sobie dowód osobisty, w celu potwierdzenia Twojej tożsamości. Jeśli numer telefonu zarejestrowany jest na inną osobę, możliwość zablokowania karty SIM przez Ciebie będzie możliwy wyłącznie poprzez serwis samoobsługowy operatora.
Zgłoszenie kradzieży telefonu na policję
Gdy już przejdziemy pierwszy etap, koniecznie zgłoś kradzież na policję. Zgłoszenia można dokonać w dowolnej komendzie policji. Jeśli przebywasz na wakacjach, koncercie czy innym evencie daleko od miejsca zamieszkania, nie czekaj na powrót do domu i udanie się do lokalnej jednostki policji, tylko zgłaszaj sprawę od razu będąc na miejscu. Czym dłużej czekasz na zgłoszenie, tym mniejsze szanse na namierzenie złodzieja i odzyskanie telefonu.
Zgłaszając sprawę na policji musisz posiadać dane jak na przykład numer IMEI telefonu, problem często jest gdy go nie posiadasz, wówczas jeśli dane o telefonie są w domu, zadzwoń do rodziny i poproś o poszukanie oraz jak najszybsze przekazanie szczegółowych informacji.
Jeśli nie potrafisz opisać dokładnie smartfona, szczególnie jego cech charakterystycznych np. rys na obudowie, ekranie, uszkodzeń, które pozwoliłyby na szybką identyfikację urządzenia, warto poprosić rodzinę, aby poszukały fotografii smatfona. Wiem, że mało kto robi zdjęcia swojego telefonu, ale w takich sytuacjach tego typu dane okazują się bardzo przydatne.
Dodatkowe czynności
W systemie operacyjnym Android możemy skorzystać z funkcji pozwalających na zlokalizowanie smartfona, gdy go zgubimy lub w sytuacjach, gdy zostanie skradziony. Funkcja niestety nie jest przez wszystkich wykorzystywana, dlatego ten punkt dotyczy tylko tych użytkowników, którzy mieli w smartfonie włączone śledzenie w usłudze “Znajdź telefon”. Oczywiście trzeba spełnić również szereg innych czynności, aby możliwe było zlokalizowanie urządzenia. O lokalizowaniu urządzeń mobilnych napiszę w kolejnych artykułach.