Internet staje się coraz szybszy, dlatego też dzisiejsi użytkownicy komputerów pobierają i wysyłają duże pliki w kilka sekund, oglądają filmy w jakości HD i prowadzą wideorozmowy. Kiedyś było nie do pomyślenia, by grę lub film mieszczące się na kilku płytach ściągnąć w czasie krótszym niż dzień, obecnie wszystko trwa chwilę. Jednak nawet dzisiaj niektórzy narzekają na zbyt wolne łącze internetowe i chcą pobierać dane szybciej, jeszcze szybciej! Czy można zwiększyć prędkość pobierania? Oczywiście – są na to sposoby.

Po pierwsze – sprawdź, czy naprawdę jest zbyt wolno

Istnieją narzędzia, za pomocą których można samodzielnie i szybko sprawdzić prędkość łącza internetowego w domu. Dla osiągnięcia optymalnych wyników dobrze byłoby z nich skorzystać dwukrotnie: raz tuż przy routerze, najlepiej łącząc się z nim przewodowo, i dwa – w miejscu, gdzie normalnie korzysta się z komputera. Rozbieżność w wynikach jest wskazaniem do znalezienia przyczyny różnic i rozwiązania problemu wybranym sposobem.

Narzędzia do mierzenia prędkości to na przykład popularny SpeedTest (jest dostępny na stronie internetowej) lub aplikacje udostępniane przez dostawców internetu, np. Netię czy Orange. Wynik uzyskany w pomiarze przeważnie będzie nieco niższy niż ten, jaki reklamuje dostawca, ale o ile jest to „średnia prędkość”, należy się do tego przyzwyczaić – tak po prostu w Polsce jest. Znaczne zaniżenie względem deklarowanej szybkości może oznaczać, że usługę trzeba reklamować (być może użytkownik został wprowadzony w błąd przez operatora i w jego miejscu zamieszkania pewne prędkości są nieosiągalne lub w okolicy istnieją źródła zakłóceń, stale lub czasowo wpływające negatywnie na prędkość pobierania).

Aktualne oprogramowanie

Duży wpływ na faktyczną prędkość internetu może mieć oprogramowanie zainstalowane na komputerze. Niekiedy skok wydajności obserwuje się po aktualizacji systemu operacyjnego, zaktualizowaniu sterowników do karty sieciowej. Za każdym razem trzeba też sprawdzać, czy aktualizacji nie wymaga oprogramowanie routera. Robi się to z poziomu panelu konfiguracyjnego routera (dostęp z przeglądarki internetowej po wpisaniu np. 192.168.1.1), sprawdzając, czy w zakładce aktualizacja/update/oprogramowanie producent nie udostępnił nowych plików do pobrania.

Aplikacje działające w tle

Na niektórych komputerach ciągle działają programy używające internetu do przesyłania lub odbierania danych. Ich praca nie zawsze jest niezbędna do prawidłowej pracy systemu, a efekty niestety obciążają łącze. Aplikacje takie można znaleźć „na oko” (niektóre regularnie informują użytkownika o swoim istnieniu) lub posłużyć się narzędziem tekstowym netstat. Narzędzie działa w wierszu polecenia i ma wiele parametrów. W kwestii znalezienia procesów obciążających łącze należy wpisać w wiersz polecenia netstat –o. Polecenie wywoła listę procesów wraz z ich wkładem w obciążanie łącza. Wiedząc, który program jest „winowajcą”, łatwo będzie można pozbyć się problemu.

Uciążliwymi programami mogą być też wirusy – dlatego trzeba pamiętać o regularnym aktualizowaniu bazy danych wirusów i skanowaniu komputera.

2 Komentarze

 • fikus
  Posted 2021-01-14 02:57 0Likes

  Najprostszy sposob kupic lepszy router lte predkosc od razu skacze do gory.

  • what
   Posted 2022-01-14 07:32 0Likes

   a ty wiesz że są limity na aplikacjach z szypkością internetu na sekunde? lmao

Komentarze są wyłączone.