Współczesny człowiek coraz więcej czasu spędza przy komputerze. Ma to związek zarówno z pracą jaką wykonuje jak i ze względu a to, że komputer stał się świetną formą rozrywki. Czas jaki spędzamy przed komputerem niestety w negatywny sposób odbija się na naszym zdrowiu, a konkretnie na problemach z kręgosłupem, mięśniami i krążeniem.

Zgodnie z powyższym, nieodzownym elementem zachowania zdrowia i pełnej sprawności jest wybór odpowiedniego krzesła, które zapewni nam odpowiednią postawę, wygodę a jednocześnie komfort pracy przy komputerze. Jakie zatem wybrać krzesło aby nasza praca była przyjemna i efektywna, bez bólów pleców, napięć mięśni oraz innych nieprzyjemnych schorzeń?

Należy mieć świadomość tego jakie mogą być zalety korzystania z odpowiedniego krzesła do komputera. Właściwie dobrane krzesło:

 • sprzyja utrzymaniu właściwej pozycji kręgosłupa,
 • zmniejsza ból pleców i karku a także mięśni,
 • zapobiega pogłębianiu się a nawet niweluje wady postawy,
 • umożliwia korekcję powstałych już wad postawy i sylwetki.

Jak widać jest wiele korzyści z korzystania z odpowiednich krzeseł do pracy przy komputerze. Nie należy zatem do tej kwestii podchodzić pochopnie i z przymrużeniem oka ale przeanalizować i poważnie zastanowić się nad zakupem dobrego siedziska. Zatem jakie cechy powinno mieć krzesło biurowe?:

 • powinno być ergonomiczne (tzn. dopasowujące się do naszego ciała),
 • dobrze jeśli będzie obrotowe,
 • powinno być wyposażone w oparcie, zagłówek i podłokietniki, które zapewniają prawidłową postawę podczas siedzenia
 • powinno być odpowiednio wyprofilowane,
 • powinno być wykonane z odpowiedniego materiału, trwałego a jednocześnie wygodnego, delikatnego i przewiewnego. Materiał skórzany i inne tego rodzaju materiały są proste w utrzymaniu ich w czystości jednak nie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panuje dość wysoka temperatura; z kolei krzesło wykonane z materiałów tekstylnych jest dość trudne w utrzymaniu ich w czystości jednak zapewnia nieco większy poziom wentylacji. Siedzisko musi być wykonane z co najmniej 4-5 cm grubej gąbki aby było komfortowe,
 • co bardzo ważne, powinno zawierać określone atesty,
 • dobrze aby poza funkcjami typowo zdrowotnymi pasowało również do naszego wnętrza.

Na rynku jest wiele ofert z przeróżnymi rodzajami krzeseł biurowych. Oto najpopularniejsze z nich:

 1. krzesło biurowe
 2. krzesło ergonomiczne
 3. krzesło zdrowotne

Krzesło biurowe jest najtańszą opcją jeśli chodzi o tego rodzaju meble. Należy mieć na uwadze fakt, że niestety wraz z ceną takiego produktu, która jest stosunkowo niska, idzie w parze niewielka możliwość ustawień a wraz z tym niemożność dostosowania tego rodzaju krzesła do sylwetki użytkownika. To z kolei niesie ze sobą określone konsekwencje- bóle pleców, głowy, brak koncentracji oraz ogólne zmęczenie. Krzesło biurowe jest zatem najniższej jakości siedziskiem, które fakt, sprawdza się ale jedynie w momencie krótkiego spędzania czasu przy komputerze.

bulldog puppy sitting in computer chair

Krzesło ergonomiczne nieco różni się od swojego poprzednika. W przeciwieństwie do krzesła biurowego, krzesło ergonomiczne posiada możliwość regulacji oparcia i siedziska.  Ponadto posiada ergonomiczny kształt dostosowujący się do sylwetki użytkownika. Jednak podobne jak krzesło biurowe posiada statyczne siedzisko co sprzyja bólom bioder a nierzadko też nóg. Wybór krzesła ergonomicznego jest wprawdzie lepszy aniżeli krzesła biurowego jednak nie zlikwiduje wszystkich niekorzystnych i uciążliwych konsekwencji nieodpowiedniego wyboru krzesła biurowego.

Krzesło zdrowotne powinno oferować swoim użytkownikom możliwość nie tylko wygodnego ale także zdrowego siedzenia, nawet cały dzień. A to za sprawą możliwości tzw. aktywnego siedzenia. Umożliwia to opcja umieszczania siedziska na specjalnych sprężynach. Wówczas stanowi to możliwość ćwiczenia mięśni kręgosłupa, brzucha i mięśni stabilizujących oraz ruchomości miednicy. Siedzenia na tego rodzaju krześle jest zbliżona do siedzenia na piłce rehabilitacyjnej; co w efekcie może nawet zlikwidować bóle kręgosłupa. Niesie więc to ze sobą same pozytywy. Ponadto krzesła zdrowotne posiadają regulowane oparcie i podłokietniki, które gwarantują odpowiednią postawę podczas korzystania z komputera. Dodatkową opcją jest wybór różnych modeli krzeseł, odpowiednich do kształtu sylwetki, wysokości i wagi użytkownika. Jest to więc najlepsza opcja jeśli chodzi o wybór krzesła do komputera, zwłaszcza podczas długich i codziennych prac przy biurku.

Wybór odpowiedniego krzesła jest uzależniony głównie od ilości czasu jaki poświęcamy na pracę przy komputerze. Choć krzesło typowo biurowe nie jest idealnym wyborem tu już krzesło ergonomiczne może być wystarczającym jeśli nasze prace biurowe nie przekraczają dostatecznej ilości czasu a nasz kręgosłup nie jest zanadto nadwyrężony. Krzesło zdrowotne może okazać się najlepszym wyborem dla osób cierpiących z powodu dolegliwości spowodowanych bólami kręgosłupa oraz dla osób spędzających zdecydowaną większość czasu siedząc przed komputerem.

Zatem wybór odpowiedniego krzesła do komputera może stać się nie lada wyzwaniem. Nie warto jednak oszczędzać na tak podstawowym wyposażeniu stanowiska pracy. Głównie przez wzgląd na komfort i efektywność pracy ale przede wszytki na zdrowie.