
Na komputerze osobistym przechowujemy wiele informacji, które często nie powinny być dostępne dla innych osób. Gdy ktoś uzyska dostęp do danych możemy być narażeni na straty nie tylko finansowe, dlatego powinniśmy wprowadzić w życie kilka podstawowych zasad, dzięki którym uchronimy dane jak również zabezpieczymy się przed nieautoryzowanym dostępem do konta internetowego.
Miej komputer/laptop zawsze na oku
Wychodzisz na chwilę z pokoju, w którym przebywają inne osoby np. Twoi współpracownicy? Nigdy nie zostawiaj swojego laptopa otwartego i dostępnego dla innych! Osoby które chcą zaszkodzić mogą błyskawicznie otworzyć laptopa i zainstalować w nim niebezpieczne oprogramowanie, które będzie mogło Cię szpiegować, jak również wykraść Twoje cenne dane. Wychodząc z pomieszczenia zawsze staraj się usypiać urządzenie, wraz z aktywną opcją podawania hasła, dostęp do takiego laptopa nie będzie prosty, osoba która będzie chciała uzyskać informacje, wpierw będzie musiała pozyskać hasło.
Wyczyść plik wymiany
W komputerze funkcjonują dwa rodzaje pamięci, pierwsza to pamięć RAM, z której po zamknięciu systemu i odłączeniu zasilania, dane automatycznie usuwane są. Druga- to pamięć wirtualna, która w systemie jest pod postacią pliku zapisywanego na dysku twardym.
Plik wymiany w systemach operacyjnych stosowany jest nawet wtedy, gdy mamy wystarczająco dużo pamięci RAM. Mało użytkowników wie, że w pliku wymiany mogą być przechowywane dane wrażliwe, które dostępne są nawet po zamknięciu systemu operacyjnego i wyłączeniu komputera.
Warto zabezpieczyć się i podczas każdego zamykania systemu włączyć funkcję, która pozwoli wyczyścić (zamazać, nadpisać dane) dane zgromadzone w pliku wymiany (wyczyszczenie pamięci wirtualnej komputera).
Odpowiednie zmiany można wprowadzić za pomocą aplikacji WinBubble 2 lub dla użytkowników zaawansowanych – poprzez ręczną modyfikację rejestru systemu Windows. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem na temat czyszczenia pamięci wirtualnej komputera.
Stosuj szyfrowanie
Jeśli dane, które przechowujesz w laptopie są dla Ciebie cenne, warto do swoich koronnych zasad wprowadzić szyfrowanie. Dzięki temu, nawet jeśli laptop wpadnie w niepowołane ręce, dane zgromadzone na dysku i tak pozostaną bezużyteczne – w przypadku gdy osoba nie będzie posiadała hasła i klucza szyfrującego.
Szyfrować można całe dyski twarde, jak również same dane które chcesz ochronić. O ile ta pierwsza metoda może być czasem kłopotliwa nawet dla samego właściciela laptopa, to już druga forma szyfrowania powinna być obowiązkowo stosowana, szczególnie na urządzeniach przenośnych, które często zabieramy ze sobą w podróż.
Szyfrowanie można zrealizować na wiele sposobów, więcej informacji w tym zakresie przekażemy w kolejnych poradnikach, na które już dzisiaj zapraszamy.
Używaj programów antywirusowych
Na forach internetowych mówi się, że Windows bez wirusa jest jak… celowo nie dokończymy tego sformułowania, ze względu na grzeczność, ale niestety Microsoft Windows jest najczęściej atakowanym systemem operacyjnym, wszelkie rootkity, wirusy, trojany i innej maści szkodliwe oprogramowanie chętnie wchodzą do systemu i robią prawdziwe spustoszenie, dlatego warto się zabezpieczyć i regularnie skanować dane odpowiednim oprogramowaniem ochronnym.
Pewnie powiecie, po co mi dodatkowy software, jak w systemie Windows 10 jest już dostępny program, który wyszukuje zagrożenia i je eliminuje. Owszem jest! Niestety jego skuteczność w przypadku nowych zagrożeń jest niska, dlatego warto uzupełnić ochronę o dodatkowe programy, jak choćby znany i ceniony przez wielu użytkowników program Malwarebytes.