W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do Internetu, z każdym miesiącem przybywa osób, które decydują się na rachunek bankowy obsługiwany wyłącznie poprzez Internet. Popularyzują się również płatności kartą, które na zachodzie są już czymś normalny, jednak w Polsce wciąż mają wielu sceptyków. W poradniku omówimy kwestie bezpieczeństwa związane z korzystaniem z bankowości internetowej.

Korzystanie z udogodnień, które niesie postęp cywilizacyjny może być również niebezpieczne, o ile nie posiadamy wystarczającej wiedzy o zagrożeniach. Szczególnie należy pilnować się na urządzeniach mobilnych, które atakowane są przez rozmaite programy wyłudzające dane. Temat o bankowości mobilnej wydzielimy do odrębnego omówienia, tymczasem przechodzimy do konkretów – jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej.

Logowanie się do banku

Aby skorzystać z bankowości internetowej, pierwszą czynnością jaką wykonujemy jest logowanie na konto bankowe przez stronę. Już na tym etapie musimy bardzo uważać, ponieważ w sieci można znaleźć wiele przypadków podrobionych stron logowania, które tylko udają prawdziwą, a w rzeczywistości mają za zadanie wyłudzić od nas dane potrzebne do logowania.

Przejście do strony logowania

Na stronę logowania najlepiej wchodzić przez stronę główną banku, znane są przypadki, że użytkownik po wpisaniu w wyszukiwarce i odszukaniu na liście wyników strony logowania, trafił na podrobioną stronę, a nie na prawdziwą. Aktualnie takie sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko, ale warto dmuchać na zimne i nie wchodzić na stronę logowania do konta bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki.

Certyfikat SSL – czy jest ważny i na kogo wystawiony

Warto zwrócić też uwagę na to, czy witryna posiada certyfikat SSL i na kogo jest on wystawiony. W każdej przeglądarce internetowej na pasku adresu znajdziemy ikonkę, po kliknięciu której możemy dowiedzieć się więcej na temat certyfikatu zainstalowanego na przeglądanej stronie. Tego typu detale warto sprawdzać, albowiem niektóre typy ataków wymierzone w nasz domowy komputer mogą podmieniać stronę logowania na inną, bezpośrednio z poziomu ustawień systemu operacyjnego.

Logowanie z bezpiecznych miejsc

Jesteś w kafejce internetowej i chcesz zalogować się do konta bankowego? To zły pomysł! Do konta bankowego nigdy nie logujemy się z komputerów, których nie znamy. Najlepiej do tego zadania oddelegować komputer, z którego tylko Ty korzystasz, wówczas masz większą pewność, że nikt na sprzęcie nie zainstalował programu do wykradania danych.

Logowanie z sieci publicznych

Oprócz tego warto zwrócić uwagę, przez jaką sieć logujesz się do banku. Nawet jeśli strona zabezpieczona jest mechanizmem SSL, to i tak nie gwarantuje to, że nieuprawniona osoba nie uzyska dostępu do Twojego komputera i haseł dużo wcześniej. Jeśli korzystasz z publicznych hotspotów nie używaj ich do logowania na strony bankowe, jeśli już jesteś w drodze i musisz wykonać jakiś przelew, zrób to przy wykorzystaniu Internetu mobilnego. W dzisiejszych czasach niemalże każdy smartfon posiada możliwość udostępniania połączenia internetowego tzw. Tethering. Wykorzystaj tę możliwość!

W drugiej części poradnika przedstawię dobre praktyki podczas wykonywania przelewów internetowych i wykonywaniu płatności poprzez usługi “szybkich płatności”. Czytaj dalej: Bezpieczeństwo w bankowości internetowej – płatności przelewem

2 Komentarze

  • Damian
    Posted 2019-05-04 13:51 0Likes

    Przez hotspoty nigdy nie loguje sie nawet do facebooka na telefonie. Kiedys korzystalem vpn ale nawet nie moglem zalogowac sie do uslug na smartfonie i odpuscilem. Najlepiej miec na telefonie czyste polaczenie bez dodatkow wtedy wszystko dziala jak nalezy.

  • Giza
    Posted 2019-05-05 13:46 0Likes

    Tethering nie do końca jest bezpieczny jeżeli udostępniamy innym sieć otwartą 😉

Komentarze są wyłączone.