W drodze do pracy, na studia, do szkoły, na imprezie czy też w zatłoczonych miejscach jesteśmy narażeni na utratę telefonu komórkowego. Często w smartfonie przechowujemy ważne dane, hasła, zdjęcia z rodzinnej wycieczki, utrata smartfona i zarazem danych w nim zgromadzonych może nas kosztować dużo więcej, aniżeli wynosi wartość samego sprzętu i akcesoriów (np. kart pamięci), dlatego też warto poznać podstawowe sposoby, dzięki którym zredukujemy ryzyko utraty telefonu.
Kradzież smartfona – czy można się zabezpieczyć?
Telefon komórkowy może bardzo szybko paść łupem złodzieja lub kieszonkowca, szczególnie gdy sami prowokujemy swym zachowaniem lub umiejscowieniem smartfonu do działania. W tym miejscu można przytoczyć dwa popularne powiedzenia, pierwsze “okazja czyni złodzieja”, drugie – “przezorny zawsze ubezpieczony”. Aby uniknąć kradzieży musimy nie tylko być czujni, ale również odpowiednio przygotowani, a przygotowanie to nic innego jak pozyskanie odpowiedniej wiedzy o potencjalnym zagrożeniu i działaniu sprawców kradzieży.
Nie umieszczaj smartfona w łatwo dostępnym miejscu
Wsiadasz do zatłoczonego autobusu, tramwaju, czy też jesteś w zatłoczonym centrum handlowym na zakupach ze znajomą lub na koncercie ze znajomymi – bądź czujna! Niebezpieczeństwo może być tuż za Twoimi plecami!
Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to nie trzymać smartfona w kieszeni, a w szczególności nie w tylnej kieszeni spodni. Tak umiejscowiony smartfon w zatłoczonym miejscu może bardzo szybko zmienić właściciela, a Ty dowiesz się o tym dopiero w momencie, gdy sięgniesz do kieszeni chcąc skorzystać z urządzenia. Nigdy nie przechowuj urządzenia również w kieszeni marynarki, czy też w plecaku, który w zatłoczonych miejscach znajduje się na Twoich plecach.
Jeśli jedziesz w zatłoczonym autobusie, tramwaju czy pociągu i masz smartfona w plecaku, zawsze zdejmij plecak i trzymaj go przed sobą, tak abyś miała go cały czas na widoku. Oczywiście nie daje to gwarancji, ale skutecznie zawęża pole działania potencjalnemu złodziejowi.
Szpanujesz smartfonem? Uważaj!
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem markowego, drogiego telefonu i w miejscach publicznych bądź zatłoczonych chwalisz się nim na lewo i prawo, możesz być na celowniku złodzieja. Skromność popłaca i jeśli nie musisz, to w miejscach publicznych nie eksponuj swojego urządzenia.
Nie pozostawiaj smartfona bez opieki
Jesteś na imprezie, podchodzisz do baru by zamówić drinka, wracasz i… smartfon zniknął ze stołu! Nie zostawiaj smartfona samego sobie, nie wkładaj go również do teczki czy plecaka, nawet gdy w grupie są Twoi dobrzy znajomi, co do których masz zaufanie. Wystarczy chwila nieuwagi, a Twoi znajomi nawet nie zarejestrują, że Twój smartfon został skradziony!
Smartfon w miejscach publicznych
Jesteś na imprezie, koncercie, meczu – można nosić smartfon w specjalnym etui na rzemieniu lub pasku, który umiejscowiony na szyi będzie zawsze widoczny i dostępny, ale nawet i w tej sytuacji nie jesteśmy w 100% zabezpieczeni, smartfon dobrze jest mieć przy ciele, jak najbliżej, może nawet pod kurtką, bluzką. Niestety dla zdrowia (serca) ta opcja nie jest za dobra.
Używasz gadżetów? To świetnie!
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem smartwatcha lub innego gadżetu wyposażonego w system operacyjny Android, za pomocą odpowiedniego oprogramowania możesz spiąć “inteligentny” zegarek ze smartfonem, tak aby telefon cyklicznie raportował swoje aktualne położenie, w przypadku oddalenia się smartwatcha od źródła (smartfonu) nastąpi sygnalizacja, a Ty będziesz wiedziała, że coś jest nie tak. O sparowaniu ze sobą smartwacha i smartfona, w celu sygnalizacji o utracie telefonu napiszę w kolejnych artykułach. Opcja fajna i mało kto wie, że można coś takiego zrobić.
Jeżeli mimo zastosowania środków ostrożności ukradziono smartfon, koniecznie przeczytaj drugą część poradnika, w którym omawiam, jakie środki należy podjąć po utracie telefonu. Czytaj dalej: Skradziono smartfon – co zrobić?