Elektronika użytkowa staje się coraz bardziej zaawansowana, mimo to wciąż zdarza się, że sprzęt “płata figle” swoim użytkownikom. Dotyczy to także komputerów przenośnych. Naciskamy przycisk POWER, a laptop nie reaguje. Znacie to, prawda? Pierwsza myśl – sprzęt trzeba będzie odesłać do serwisu. Panika jest jednak niepotrzebna, bo najczęściej okazuje się, że za takim stanem rzeczy stoi błaha przyczyna, a z usunięciem usterki łatwo poradzi sobie każdy użytkownik.

Pozornie może wydawać się, że brak możliwości włączenia laptopa to usterka stosunkowo rzadka i “ostateczna”. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Osoby korzystające z komputerów przenośnych wskazują, że właśnie taki problem z ich sprzętem występuje najczęściej. Na całe szczęście, niezbyt często dochodzi do sytuacji, w której omawiany problem jest równoznaczny z koniecznością wykonania kosztownej naprawy lub nawet utylizacji urządzenia na elektro-złomie.

Zacznijmy od najbardziej oczywistej kwestii

Poszukiwania źródła problemu warto rozpocząć od akumulatora. Zastanówmy się przez chwilę, w jaki sposób najczęściej korzystamy z naszych laptopów? Wykonujemy określoną pracę, a po jej zakończeniu – zamykamy ekran. W ten sposób wprowadzamy urządzenie w stan hibernacji, w którym pobiera niewiele energii (ale jednak). Później zapominamy o komputerze nawet na kilka dni, bo (jak dowodzą dane statystyczne) wolimy przeglądać zasoby Internetu na ekranie smartfona. Gdy zachodzi ponowna konieczność skorzystania z laptopa (zwykle niezbyt szybko), zastaje nas niemiła niespodzianka – urządzenie nie chce się włączyć, a my nie wiemy o co chodzi.

Jeżeli z komputera korzystasz rzadziej niż ze smartfona, twoje podejrzenia powinny w tym przypadku paść na rozładowany akumulator. Podłącz ładowarkę do urządzenia, a po chwili na ekranie pojawi się komunikat o rozpoczęciu procedury ładowania.

frustrated-woman-working-on-laptop

Może się jednak zdarzyć, że takie działanie nie przyniesie rezultatu. Spokojnie, to jeszcze nie oznacza, że czekają cię wydatki. W pierwszej kolejności, sprawdź podłączenie ładowarki do komputera i gniazdka. Jeżeli to nie pomoże, podłącz urządzenie do innego kontaktu. Dalej nic? Być może winny jest uszkodzony przewód ładowarki. Jeżeli masz taką możliwość, użyj innego zasilacza, a najlepiej – podmień akumulator zasilający laptop na inny.

Może się zdarzyć, że podłoże problemu będzie poważniejsze

Jeżeli mimo naszych starań komputer nadal się nie uruchamia, najprawdopodobniej mamy do czynienia z usterką sprzętową. Jeżeli wyraźnie słychać, że po wciśnięciu przycisku POWER urządzenie rozpoczyna pracę, a mimo to widzimy czarny ekran, winę może ponosić uszkodzona matryca (lub tylko wypięta taśma ekranu) albo karta graficzna.

Jeżeli jednak nie słychać dźwięku pracy dysku i procesora, a na obudowie nie świeci się żadna lampka kontrolna, problem może leżeć po stronie płyty głównej. Tak czy inaczej, nie obejdzie się bez wizyty w serwisie (choć osoby znające budowę komputera i dysponujące pewnymi zdolnościami manualnymi oraz niezbędnymi narzędziami, mogą poradzić sobie same). W pierwszej kolejności, warto poprosić o wycenę naprawy. W przypadku poważnych problemów, opłacalność usunięcia usterki staje bowiem pod znakiem zapytania.