Każdy laptop wyposażony jest w układ chłodzenia, który, przynajmniej w teorii, sprawia, że urządzenie pracuje wydajnie i bezawaryjnie. W praktyce jednak różnie z tym bywa.

O ile w przypadków laptopów uniwersalnych, używanych głównie do przeglądania Internetu, czy obsługi programów pakietu biurowego, fabryczne chłodzenie zwykle bywa wystarczające, o tyle w przypadku komputerów gamingowych sytuacja wygląda już znacznie gorzej. Urządzenia te wyposażane są co prawda w znacznie lepsze układy chłodzenia, niż notebooki do typowych zastosowań, jednak często i tak jest to za mało. Konieczne staje się zatem szukanie innych rozwiązań pozwalających dodatkowo chłodzić laptop. Jednym z takich rozwiązań są specjalne podstawki chłodzące, którym dziś przyjrzymy się nieco dokładniej.

Dlaczego chłodzenie jest takie ważne?

Podczas pracy podzespoły komputera emitują określone ilości ciepła. Im większym obciążeniom one podlegają (np. poprzez jednoczesne użytkowanie wielu programów, zwłaszcza wymagających wysokiej wydajności, czy grania w gry), tym więcej ciepła emitują, przez co podnosi się ich temperatura. Układ chłodzenia odpowiedzialny jest za zmniejszanie tej temperatury, a jeśli nie jest w stanie tego robić skutecznie, sterowniki komputera, by chronić urządzenie przed przegrzaniem, zmuszone są obniżyć parametry tych podzespołów. To sprawia, że komputer pracuje wolniej i nie wykorzystuje całego swojego potencjału, przez co programy, a zwłaszcza gry, mogą się zacinać. Odczuwalnym znakiem zbyt wysokiej temperatury jest również ciepła obudowa komputera. Ponadto, „na pełnych obrotach” wiatraki układu chłodzenia pracują dość głośno, co może być nieco denerwujące.

W jaki sposób może nam pomóc podstawka chłodząca?

Podstawka chłodząca wspomaga pracę układu chłodzenia dostarczając do wnętrza laptopa chłodne powietrze. Dzięki polepszonej cyrkulacji powietrza wiatraki w komputerze mogą pracować na wolniejszych obrotach emitując mniej hałasu, a temperatura podzespołów laptopa i tak jest wystarczająco niska, by sterowniki nie musiały obniżać ich parametrów. Podkładki są w stanie dostarczać chłodne powietrze dzięki zastosowaniu wolnoobrotowych wiatraków (zazwyczaj jednego lub dwóch), które pracują na tyle cicho, by były praktycznie niedostrzegalne (czy raczej niesłyszalne).

Czy każda podstawka będzie pasować do naszego laptopa?

Niestety nie. Część podstawek to gadżety uniwersalne, które pasują do notebooków o różnej przekątnej ekranu, część z nich jednak dostosowana jest to pracy jedynie z określonej wielkości komputerem. O ile sprawdzenie tego wydaje się dość oczywiste i dobranie rozmiaru podkładki do laptopa nie będzie stanowić raczej większego problemu, o tyle o zwróceniu uwagi na inną niezwykle istotną kwestię wiele osób już zapomina. Kwestią tą jest dopasowanie podstawki do układu wlotów powietrza w dolnej obudowie notebooka. Każdy model podkładki ma bowiem inny układ wiatraków, a cała sztuka polega na wybraniu tej z odpowiednią dla naszego laptopa konfiguracją.

laptop na stole

Na które podstawki warto zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest na tyle dużo modeli, że każdy z pewnością znajdzie podstawkę, która spełni jego wymagania (a raczej wymagania jego laptopa). My ze swej strony poniżej przedstawiamy krótki przegląd modeli, które powinny przypaść do gustu większości użytkowników.

Pierwszą propozycją jest Cooler Master MasterNotePal, która jest jedną z najbardziej uniwersalnych podstawek. Można ją stosować do laptopów o przekątnej do 17 cali, a więc wszystkich najpopularniejszych wielkości. Daje możliwość dopasowania elementów chłodzących do układu otworów wentylacyjnych w notebooku, ponadto pozwala na personalizacje ustawień. Korzystanie z niej ułatwiają regulowane stopki oraz antypoślizgowe wsporniki, a modularny hub USB wykorzystywać można jako dodatkową podkładkę. Cena tego gadżetu to około 220 zł.

Za około 200 zł kupić możemy również podstawkę Logic LCP-10 kompatybilną z komputerami o przekątnej do 15,6 cala. Posiada ona jeden, centralnie ulokowany wentylator, który pracuje z maksymalną prędkością obrotową 1200 RPM. Ciekawym „bajerem” jest podświetlenie wentylatora diodami LED w kolorze niebieskim.

Zdecydowanie tańszą propozycją jest Modecom MC-CF13, za którą zapłacić musimy około 100 zł. Również ta podstawka posiada jeden, podświetlany na niebiesko wentylator, jednak można ją stosować jedynie do laptopów o przekątnej ekranu do 14 cali. Jest ona zatem przeznaczona do mniejszych notebooków.

Ostatnią propozycją jest podstawka Zalman ZM-NC11. Gadżet ten wspomaga pracę laptopów o przekątnej ekranu w granicach 12-17 cali, jest więc dość uniwersalny. Wykonano go z tworzywa sztucznego i metalowej siateczki, a umieszczony wewnątrz wentylator pracuje z prędkością obrotową do 720 RPM. Wysokością obrotów można sterować za pomocą regulatora umieszczonego z tyłu urządzenia. Koszt tej podstawki to około 120 zł.

Artykuł opracowany przez firmę Optima MD z Częstochowy, która zajmuje się serwisowaniem komputerów, laptopów, drukarek, kserokopiarek, ploterów oraz innych urządzeń elektronicznych. Usługi świadczy dla firm, urzędów i osób prywatnych z całej Polski.