Każdy, kto spędza przed ekranem laptopa wiele godzin, doskonale wie, jak ważne jest posiadanie dobrego sprzętu, dzięki któremu można wykonywać pracę w sposób optymalny i bezpieczny. Narzędzie pracy, które wybierzesz, będzie wpływało nie tylko na efektywność realizacji zadań, ale także na twoje samopoczucie. Dlatego, decydując się na wybór określonego laptopa, musisz zwrócić uwagę na szereg czynników. Najważniejsze z nich omówimy w niniejszym poradniku.

Kluczowe parametry laptopów biznesowych

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem firmy, czy pracownikiem, prędzej czy później spotkasz się z tematyką wyboru laptopa biznesowego. Nawet jeżeli nie czujesz się dobrze w komputerowym świecie, znajomość zagadnienia może przydać się na poszczególnych etapach kariery zawodowej. Aby ułatwić Ci orientację w temacie, kluczowe czynniki zostaną podzielone na sześć grup, z czego pierwsze cztery można uznać za najważniejsze dla laptopów klasy biznesowej.

1. Konstrukcja i wytrzymałość

Jeszcze 6 lat temu na rynku dominowały laptopy biznesowe, które swoim wyglądem przypominały bardziej klasyczne nesesery niż urządzenia do codziennej pracy. W miarę rozwoju technologii i miniaturyzacji na rynku pojawiły się smukłe i lekkie konstrukcje, które urzekają swoim designem. Jednym z nich jest laptop HP Probook 450 G8, posiadający wszystkie najlepsze cechy laptopów biznesowych. Piękny wygląd może być atutem na spotkaniu biznesowym, szkoleniu, konferencji lub innym wydarzeniu, gdzie estetyka ma duże znaczenie.

Wygląd obudowy laptopa biznesowego to jedno, dużo ważniejszymi parametrami są wytrzymałość i waga. Waga ma decydujące znaczenie w kontekście mobilności urządzenia, z kolei wytrzymałość to cecha, która jest najbardziej pożądana. Wysokiej jakości materiały jak aluminium czy włókno szklane, odpowiednie spasowanie elementów obudowy, brak luzów, sztywna, zwarta konstrukcja – wszystkie te cechy przydają się, kiedy laptop pracuje w środowisku, w którym jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, czyli w terenie. Wybierając laptop biznesowy, musisz zwrócić uwagę na powyższe cechy, które bezpośrednio mogą przekładać się na długość życia sprzętu.

2. Ergonomia i wygoda

Decydując się na konkretny model urządzenia, warto zwrócić uwagę również na aspekty czysto ergonomiczne, jak cicha praca pod obciążeniem czy niewielkie nagrzewanie się obudowy. Laptopy klasy biznesowej powinny być wyposażone w dobry układ chłodzenia, aby użytkownik nie odczuwał dyskomfortu podczas pracy. Wysoki poziom hałasu generowanego z wentylatorów może być rozpraszający, co nie pozostanie bez wpływu na wydajność i jakość pracy.

Mówiąc o wygodzie użytkowania, nie możemy zapomnieć o touchpadzie. Duży, umieszczony w optymalnym miejscu, dzięki czemu podczas pisania na klawiaturze nie powoduje niechcianych ruchów kursora – będzie tym, czego potrzebujemy.

Kolejnym elementem, bez którego komfortowa praca nie istnieje, to klawiatura laptopa. Powinna posiadać czytelne klawisze i wygodną konstrukcję, gdzie poprzez konstrukcję mamy na myśli intuicyjne, optymalne rozmieszczenie klawiszy (najlepiej pełnowymiarowa klawiatura), wygodne klawisze z krótkim skokiem. Jeżeli często będziemy pracować wieczorami czy też nocą, dobrym pomysłem jest zakup laptopa, którego klawiatura posiada podświetlenie, z możliwością regulacji jego intensywności.

Nie bez znaczenia jest także jakość ekranu (pokrycie sRGB) oraz maksymalna intensywność podświetlenia. W przypadku pierwszego wysokie pokrycie bliskie lub wynoszące 100% będzie warunkowało wysoką jakość kolorów wyświetlanych na ekranie laptopa. Jeżeli urządzenie ma służyć do obróbki grafiki, montażu filmów lub innych czynności wymagających jak najbardziej „żywego” odwzorowania kolorów, powinniśmy zdecydować się na laptop z matrycą sRGB 100%. Drugą kwestią jest podświetlenie matrycy – to właśnie ten czynnik zdecyduje, czy w dużym nasłonecznieniu komfortowa praca będzie możliwa. Najlepsze laptopy na rynku jak HP Probook 450 G8 posiadają maksymalną jasność na poziomie 1000 nitów.

Na koniec atutem dodatkowym może być optymalne wyprofilowanie pulpitu roboczego względem ekranu, jednakże nie jest to obowiązkowa pozycja, ponieważ do laptopa zawsze możemy dokupić podstawkę, która będzie uniwersalnym komponentem z możliwością regulacji profilu i wysokości.

Gdy decydujemy się na laptop dla biznesu, wygodę i ergonomię powinniśmy stawiać na równi z solidną konstrukcją i wytrzymałością. Na urządzeniu praca powinna być zawsze komfortowa, nie powinna męczyć dłoni i nadgarstków.

3. Parametry

Procesor

Sercem każdego laptopa jest procesor. To on w największym stopniu warunkuje szybkość działania systemu operacyjnego i aplikacji, dlatego należy szukać laptopa z możliwie najlepszym procesorem, którego wydajność będzie odpowiadała twojemu zapotrzebowaniu. Do zastosowań biznesowych procesor wyposażony w 4 rdzenie i 8 wątków przetwarzania będzie dobrym wyborem. np. układ Intel Core i7 lub i5 jedenastej lub dwunastej generacji.

RAM

Pamięć operacyjna również decyduje o szybkości działania. Czym lepsza, tym większy komfort użytkowania i skrócenie czasu przetwarzania. Uznaje się, że w laptopach biznesowych absolutne minimum to 8 GB RAM. Ile pamięci wybierzemy, zależy od przeznaczenia laptopa. Jeżeli na urządzeniu będą edytowane zdjęcia wysokiej rozdzielczości, duże pliki arkusza kalkulacyjnego, bazodanowe, dobrym pomysłem będzie zakup laptopa z 16 GB, a nawet 32 GB RAM.

Należy pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na mniejszą ilość pamięci operacyjnej, laptop po osiągnięciu wartości granicznej skorzysta z tzw. pliku wymiany, który przechowuje dysk HDD lub SSD, czyli dane będą przetwarzane znacznie wolniej, co wpłynie na komfort użytkowania systemu i aplikacji. Pewien wyjątek stanowi najszybszy na rynku dysk SSD do laptopa oparty o interfejs NVMe, którego przepustowość jest porównywalna z poprzedniej generacji kośćmi DDR4, jednak gdy porównamy szybkość dostępu do danych, ta będzie zawsze na korzyść pamięci operacyjnej.

Ekran

Wcześniej wspomnieliśmy już o podświetleniu i pokryciu kolorów. Istotnym elementem jest także rozmiar matrycy. Najczęściej mamy do czynienia z laptopami o przekątnej wynoszącej 15,6 cala. Możemy spotkać także laptopy biznesowe do zastosowań typowo mobilnych o przekątnej 14 cala. Duże biurowe konstrukcje posiadają przekątną 17,3 cala. Optymalne rozwiązanie uzależnione jest od twoich potrzeb i zastosowania urządzenia. Najlepszy kompromis stanowią laptopy z matrycą 15,6 cala i to właśnie one są najczęściej wybierane do biura i domu.

Karta graficzna

Na rynku spotkamy laptopy ze zintegrowanym układem graficznym oraz z dedykowaną kartą. Zintegrowany układ graficzny jest wystarczająco mocny, aby zapewnić komfortową pracę. Jednak musimy pamiętać, że grafika zintegrowana współdzieli pamięć RAM z systemem i aplikacjami, co w praktyce powoduje uszczuplenie maksymalnej dostępnej pamięci operacyjnej w systemie. Jeżeli laptop wyposażono tylko w 8 GB RAM, może to wpłynąć na szybkość i komfort pracy. Laptop biznesowy może być wykorzystywany jako jednostka do obróbki zdjęć i video. Wówczas dedykowana karta graficzna może być dobrym wsparciem podczas edycji i przetwarzania plików multimedialnych.

Urządzenia magazynujące

Dysk twardy jest niezbędny do funkcjonowania każdego laptopa. To na nim zapisywane są dane systemu operacyjnego i aplikacji. W laptopach biznesowych możemy znaleźć trzy rozwiązania:

  • Dysk twardy HDD – czyli klasyczny dysk, gdzie dane zapisywane są na nośniku magnetycznym (obracających się talerzach). Dyski HDD charakteryzuje duża pojemność i niska cena. W przeliczeniu na 1 GB powierzchni jest to najbardziej opłacalny zakup, dlatego też najczęściej jest wykorzystywany jako magazyn do przechowywania dużych plików lub danych, z których nie za często korzystamy. Wadą dysków HDD jest dużo niższa szybkość względem urządzeń nowszego typu oraz większe ryzyko uszkodzenia danych w przypadku upuszczenia laptopa lub wystawienia go na duże przeciążenia.
  • Dysk SSD – aktualnie najpopularniejsze na rynku dyski montowane w laptopach. Zapewniają szybkie działanie systemu i aplikacji oraz znacząco skracają transfer plików. Najszybsze na rynku konstrukcje oparte są o interfejs NVMe i to właśnie one najczęściej są montowane w laptopach biznesowych klasy Premium. Oprócz szybkości zaletą dysków SSD jest ich waga – są lekkie jak piórko.
  • Hybrydowy – jest to rozwiązanie łączące dyski HDD z dyskami SSD, gdzie główną jednostką pod system i aplikacje jest dysk SSD, a dodatkową (jako magazyn danych) – dysk HDD. Rozwiązanie przydatne dla osób, które w pracy muszą przechowywać duże ilości danych lub pracują z plikami o dużym rozmiarze. Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest zwiększenie całkowitej wagi laptopa.

Ilość i dostępność portów

Laptop wykorzystywany w biznesie powinien być wyposażony w najpopularniejsze gniazda rozszerzeń i złącza. W urządzeniach szukajmy gniazd na karty pamięci microSD, portów USB-A, USB-C, RJ45, HDMI, wejście słuchawkowe i na mikrofon. Czym więcej laptop ich posiada, tym lepiej dla użytkownika.

4. Zabezpieczenia i prywatność

Laptopy biznesowe często wyposażone są w mechanizmy umożliwiające zabezpieczenie dostępu, zarówno do samego urządzenia, jak i do danych. Mało tego, część z dostępnych na rynku urządzeń (w tym wspomniany wcześniej HP Probook 450 G8) zawiera także mechanizmy prywatyzujące np. HP Sure View Gen3, który według producenta zaciemnia ekran, gdy osoba patrzy na niego z boku. Jest to ciekawe rozwiązanie, które eliminuje konieczność wykorzystywania dodatkowych nakładek (filtrów) na ekran laptopa. Ciekawym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem we współczesnych laptopach biznesowych jest także mechanizm, który zasłania obiektyw kamerki.

5. Bateria i ładowanie

W przypadku wykorzystywania laptopa biznesowego w terenie, długi czas pracy na jednym ładowaniu jest cechą kluczową. Przyjmuje się, że absolutne minimum to 6 godzin pracy na baterii. W laptopach klasy biznes możemy też spotkać funkcje pozwalającą na podładowanie laptopa poprzez port USB-C (USB Power Delivery). Wówczas dysponując odpowiednio mocnym powerbankiem, wyposażonym w PD, będziemy mogli dodatkowo wydłużyć czas pracy będąc z dala od gniazdka sieciowego.

6. Rozbudowa

Ostatnim punktem równie ważnym jest możliwość rozbudowy laptopa. O ile większość laptopów ma wlutowany na stałe procesor, to takie elementy jak pamięć RAM, czy dysk twardy, są możliwe do wymiany przez samego użytkownika lub w wyspecjalizowanym serwisie. Dołożenie drugiego dysku twardego również może być wykonalne, o ile producent urządzenia przewidział taką możliwość.