Serwis komputerowy od strony technicznej jest dość specyficzną formą działalności gospodarczej. Typowy serwis zajmuje się usługami naprawczymi, czy to w zakresie naprawy komputerów, czy laptopów lub innych urządzeń elektronicznych jak niszczarek, kserokopiarek, drukarek, ploterów, maszyn do pisania. Oprócz tego serwis może zajmować się stałym świadczeniem usług na obsługę informatyczną przedsiębiorstwa. W Polsce znajdziemy także serwisy, które zajmują się sprzedażą laptopów, drukarek, a nawet materiałów eksploatacyjnych do urządzeń, czy części zamiennych. Jak widzisz, zakres funkcjonowania serwisów komputerowych jest spory.

Najczęściej serwisy komputerowe działające lokalnie nie zatrudniają wielu pracowników, możemy spotkać się z 2-3 pracownikami, licząc poza właścicielem. Powstaje pytanie jak poradzić sobie z księgowością dla serwisu komputerowego, gdy przedsiębiorstwo jest mikrofirmą, a z każdym rokiem rosną koszty utrzymania pracowników.

Odpowiedzią jest przekazanie spraw księgowych w ręce profesjonalnego biura rachunkowego. Prowadząc serwis komputerowy w mieście Będzin, kwestią dodatkową jest czy wynajmiemy do tego zadania biuro księgowe działające lokalnie w miejscu prowadzenia działalności – czyli w Będzinie lub w bliskim jego sąsiedztwie, czy też zdecydujemy się na współpracę bardziej zdalną i damy szansę komuś innemu, ale z lokalizacją poza województwem śląskim.

notes księgowej

Decydując się na lokalne biuro z Będzina lub miast ościennych tj. Dąbrowy Górniczej mamy możliwość częstszego spotkania się z pracownikami biura. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umówić takie spotkanie i przeprowadzić całkowicie przez Internet. Wirtualne spotkania, konferencje, konsultacje są dzisiaj na porządku dziennym i przedsiębiorcy szczególnie z sektora IT nie powinni mieć obaw co do takich spotkań, sami często w ten sposób świadczą usługi helpdesku dla klientów oddalonych o setki kilometrów od siedziby firmy, a nawet z drugiego krańca świata.

O co musisz zapytać podczas pierwszej rozmowy z biurem

Przede wszystkim musisz zadać pytania o posiadane doświadczenie w zakresie obsługi księgowej firm o podobnym do Twojego profilu działalności. Nie jest to jedyne pytanie, które musisz zadać na początku rozmowy.

Drugim, równie istotnym jest, czy pracownicy biura posiadają certyfikaty Ministerstwa Finansów. Jest to ważne pytanie, ponieważ w księgowości liczą się kompetencje i bycie na czasie ze zmianami w przepisach. Ten pierwszy aspekt będzie decydował, czy Twoje rozliczenia będą prawidłowo wykonywane pod względem prawnym. Pracownicy biura rachunkowego poświęcają także czas na szkolenia i czytanie nowości związanych ze zmianami w przepisach. Gdybyś chciał zatrudnić księgową na etat lub samodzielnie rozliczać wszystko, musiałbyś poświęcić swój czas i pieniądze na pozyskanie wiedzy, świeżych informacji oraz dodatkowo jeszcze sfinansować szkolenia podnoszące kompetencje. W przypadku przekazania spraw księgowych do biura rachunkowego, o te wszystkie tematy musi zadbać Twoje biuro.

Kolejną ważną kwestią, o którą warto zapytać we wstępnej rozmowie, czy biuro posiada ważne ubezpieczenie OC. Jest to także ważny element, który może zadecydować o wyborze tego, czy innego biura rachunkowego.

księgowa w pracy

Komunikatywność, forma dostarczania dokumentów oraz zakres obowiązków biura. O takie rzeczy również zapytać. Odpowiedzi wypisz na kartce lub przed nawiązaniem rozmowy z danym biurem zrób listę i w trakcie rozmowy kolejno przypisuj punkty (oceny) danemu pytaniu/odpowiedzi. Gdy dzwonisz po ofertę do wielu biur, w ten prosty sposób szybko ocenisz, które w największym stopniu spełnia Twoje oczekiwania.

Opinie znajomych – jeśli Twój znajomy miał przyjemność korzystać z usług danego biura, dobrze jest podpytać o szczegóły. Opinie w Internecie nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Warto wysłać zapytania do osób, nawet nieznajomych, które faktycznie korzystały z usług danego biura. Uzyskując odpowiedź od nich, możesz uzupełnić już pozyskane dane i tym samym dokonać najtrafniejszego wyboru. Powodzenia!