W wielu domach korzystanie z Internetu odbywa się jednocześnie za pośrednictwem kilku różnych urządzeń, na przykład smartfonów, komputerów, laptopów. Jest to możliwe dzięki użyciu routera, który funkcjonuje jako brama sieciowa – miejsce podziału łącza doprowadzonego z zewnątrz np. światłowodem na wszystkie wspomniane urządzenia. Router posiada własny numer IP, będący zarazem adresem bramy sieciowej i adresem, jaki rozpoznawany jest z zewnątrz. Znajomość tego numeru może przydać się w różnych sytuacjach, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób go poznać.

Adres routera w panelu konfiguracyjnym

Obsługa routera przez użytkowników możliwa jest z wykorzystaniem specjalnego panelu konfiguracyjnego (żeby do niego dotrzeć, należy otworzyć przeglądarkę internetową i na pasku adresu wpisać 192.168.1.1 lub inny numer udostępniony podczas konfigurowania routera). Panel zapewnia dostęp do najważniejszych opcji konfiguracyjnych i warto z niego korzystać, jeśli nie chce się ciągle wzywać pomocy technicznej swojego operatora lub znajomego informatyka. W kilku zakładkach panelu znajdują się dane dotyczące specyfiki urządzenia, sieci, prędkości łącza itd. Wśród nich można znaleźć również adres IP. Przeważnie trzeba przejść tam, gdzie pokazane są szczegóły połączenia z siecią, czyli tzw. maska oraz brama sieciowa. Ten drugi parametr to właśnie adres IP.

Adres routera wyświetlany  w wierszu polecenia

Dostępny w systemach Windows wiersz polecenia jest pozostałością po systemach MS-DOS i pozwala na uruchamianie małych aplikacji czy skryptów w wersji tekstowej. Często w ten sposób pracują różne zaawansowane narzędzia systemowe dostępne dla doświadczonych użytkowników systemu. Dzięki poleceniu ipconfig wpisanego w wierszu polecenia można bardzo łatwo sprawdzić, jaki jest adres IP routera. Wiersz polecenia dostępny jest z menu start (okienko uruchom => cmd.exe => enter). Po wpisaniu ipconfig można odczytać nie tylko adres przypisany do konkretnej maszyny, ale też adres IP „wyjściowy” czyli adres routera. Widoczny jest jako „Brama domyślna”.

Adres routera w informacjach o połączeniu

Użytkownicy systemów Windows mogą łatwo sprawdzić IP routera, podglądając szczegóły swojego połączenia z Internetem. Żeby to zrobić, należy odnaleźć na pasku zadań ikonę połączenia z Internetem, rozwinąć ją (przeważnie lewy przycisk myszy otwiera np. listę dostępnych połączeń) i następnie prawym przyciskiem myszy kliknąć na aktywne połączenie. Po wybraniu opcji „Stan” przejść trzeba do „szczegółów” i tam będzie widoczny bieżący adres IP routera – również jako „Brama domyślna”.

W systemie Windows 10 wygląda to nieco inaczej i po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na ikonie połączenia sieciowego wybieramy Otwórz ustawienia sieci i Internetu, następnie zjeżdżamy na sam dół i wybieramy Wyświetl właściwości sieci.

stan sieci w Windows 10
Wyświetl właściwości sieci w Windows 10

W oknie Wyświetl właściwości sieci teraz wystarczy w połączeniu, które wykorzystujemy odszukać pole Brama domyślna i odczytać adres IP routera.

Każda z powyższych czynności prowadzi do uzyskania adresu IP routera i jest stosunkowo prosta nawet dla niedoświadczonych użytkowników.

Co jednak w sytuacji, gdy potrzebny jest IP, pod jakim dane urządzenie widoczne jest w sieci? Najłatwiej będzie to sprawdzić, korzystając z wielu dostępnych stron odczytujących adres IP, na przykład www.pokapoka.pl. Poza dokładnym adresem IP poznać można inne szczegóły, do których mają dostęp np. administratorzy odwiedzanych przez użytkownika stron lub liczne programy narzędziowe zbierające statystyki korzystania z sieci.

Zostaw komentarz