Technologia DAB nie jest niczym nowym – na rynku europejskim jest znana od wielu lat. Obecnie staje się co raz popularniejsza w Polsce, ale nadal wiele osób nie wie czym jest, oraz w jaki sposób działa.

Czym jest radio DAB?

Nazwa DAB pochodzi od angielskich słów Digital Audio Broadcasting. Jest to technologia radiofonii cyfrowej. Ta nowoczesna technologia pozwala na emisję dźwięku cyfrowego razem z innymi, dodatkowymi funkcjami. Mogą to być np. przewodniki po audycjach, obrazy lub informacje w formie napisów. Obecnie sprzęty audio co raz częściej są wyposażone w tuner DAB lub DAB+.

System DAB

Czynnikiem, który zdecydował o powstaniu technologii DAB jest przepełniona częstotliwość analogowego radia. Radiofonia cyfrowa jest nową przestrzenią, która może pomieścić nieprzerwanie przybywające radiostacje. Dźwięk przesyłany w sposób cyfrowy jest czysty oraz pozbawiony zakłóceń i szumów. Radio cyfrowe daje dostęp nie tylko do lepszej jakości dźwięku, ale także, potencjalnie do większej ilości stacji.

Radiofonia cyfrowa umożliwia także wybierać rodzaj przesyłanych informacji, np. wiadomości dotyczących ruchu drogowego lub prostych obrazków. Specjalistyczny odbiornik technologii cyfrowej umożliwia odbieranie sygnału w ruchu, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla kierowców.

Do czego służy radio DAB?

Radio DAB umożliwia przesył cyfrowy dźwięku oraz prostego obrazu elektronicznego. Aby odbiór cyfrowego sygnału był możliwy, konieczna jest obecność w urządzeniu tunera DAB. Zazwyczaj występuje on razem ze standardowym tunerem FM, co umożliwia odbiór zarówno w klasycznej technologii analogowej, jak i cyfrowej. Elementy graficzne przesyłane przy pomocy sygnału cyfrowego przekazywane są za pomocą niewielkiego ekranu na radiu.

Budowa radia DAB

Sygnał technologii cyfrowej mogą odbierać zwykłe odbiorniki radiowe, radia samochodowe, a także profesjonalny sprzęt grający (amplituder, wieża). Są to niewielkie urządzenia zawierające tuner DAB oraz zewnętrzną antenę. Od standardowych urządzeń różni je obecność zintegrowanego tuneru DAB lub DAB+. Aby wzmocnić sygnał, można dokupić dodatkową zewnętrzną antenę, montowaną na zewnątrz budynku. Sprawdzi się ona także do odbioru telewizji cyfrowej. Możliwe jest wykorzystanie jednej anteny do dwóch celów, dzięki czemu można zaoszczędzić pieniądze oraz miejsce na balkonie.

DAB a DAB+

DAB+ jest modułem, umożliwiającym odbiór dźwięku o wyższej jakości. Znakomicie eliminuje on szumy oraz zakłócenia, zapewniając dobre wrażenia słuchowe. W tej technologii możliwe jest także wyszukiwanie stacji radiowej po nazwie, co przyśpiesza proces wyszukiwania ulubionej stacji.

Aby odbierać sygnał w technologii cyfrowej konieczne jest przełączenie radia na wskazany tryb. Dopiero po tej czynności uzyskuje się dostęp do wszystkich częstotliwości pasm i funkcji. Dużą zaletą jest samodzielne skanowanie pasma, dzięki czemu nie ma konieczności przełączania się pomiędzy częstotliwościami. Jeśli znana jest częstotliwość rozgłośni, można ją ręcznie wyszukać za pomocą odpowiednich przycisków.

Odbiorniki radiowe DAB znajdziesz w ofercie sklepu internetowego nautilus2.pl